Poradniki

Badanie wzroku – jak przebiega wizyta u profesjonalisty?

Badanie wzroku – jak przebiega wizyta u profesjonalisty?

Wizyta u okulisty lub optometrysty powinna gościć w kalendarzu każdego z nas co najmniej raz w roku. Taka częstotliwość badania wystarczy, by wykryć wadę wzroku na jej wczesnym etapie. Być może dawno nie odwiedzałeś specjalisty i nie pamiętasz już, jak przebiega taka wizyta. Spokojnie – nie ma się czego obawiać!

Gdzie najlepiej wykonać badanie wzroku?

To, gdzie wykonasz badanie wzroku, ma spore znaczenie dla jego efektywności. Coraz większym powodzeniem cieszą się salony optyczne, które współpracują z okulistami i optometrystami – takie rozwiązanie jest bowiem bardzo praktyczne! Specjalista działający w salonie przeprowadzi badanie i doradzi odpowiednie rozwiązania, takie jak okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe, a bezpośrednio po wizycie, korzystając ze wsparcia obsługi salonu, będziesz mógł dokonać zakupów.

Inną opcją są prywatne gabinety okulistyczne. To rozwiązanie dla osób, które potrzebują nie tylko standardowej korekcji wzroku, ale specjalistycznej opieki medycznej związanej np. z poważnymi chorobami. Oczywiście, darmową alternatywą dla wizyty w prywatnym gabinecie będzie przychodnia POZ oferująca usługi okulisty. Decydując się na nią, trzeba być jednak nastawionym na dłuższe oczekiwanie na termin oraz na to, że po uzyskaniu recepty na okulary i tak trzeba będzie udać się do salonu optycznego.

Jak przebiega rutynowe badanie wzroku?

Badanie wzroku warto wykonywać regularnie, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości związanych z widzeniem. Odwiedzaj specjalistę raz do roku – bezbolesna procedura pozwoli szybko zdiagnozować wczesne wady i podjąć ich leczenie. Typowa wizyta u okulisty składa się z kilku etapów:

Wywiad z pacjentem

Wizyta rozpoczyna się rozmową, podczas której specjalista pyta o nasze dolegliwości, historię chorób oczu, noszenie okularów lub soczewek oraz ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, a często również o to czy pracujemy przy komputerze.

Badanie ostrości wzroku

Najprostsze badanie polega na czytaniu liter z tablicy z określonej odległości. To metoda, która pozwala określić, czy mamy prawidłową ostrość widzenia, czy wymaga korekcji za pomocą okularów lub soczewek.

Pomiar refrakcji

Aby dokładnie określić wadę wzroku, specjalista używa refraktometru. Jest to urządzenie, które mierzy, jak oczy skupiają światło i wskazuje na obecność krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Test ten jest szczególnie ważny m.in. w kontekście wykrywania jaskry. Wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, które mierzy ciśnienie w gałce ocznej. To badanie wykonuje tylko okulista.

Dobór okularów lub soczewek kontaktowych

Jeśli okaże się, że Twoje oczy wymagają korekcji, specjalista przeprowadzi dodatkowe badania w celu dobrania odpowiedniej mocy soczewek, a także sprawdzi widzenie obuoczne. Wykonując badanie w salonie optycznym, możesz od razu przymierzyć różne modele okularów i wybrać te, które będą Ci najbardziej odpowiadały zarówno pod względem komfortu noszenia, jak i stylu. Możesz zamówić także okulary przeciwsłoneczne lub okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi.

Standardowe badanie u specjalisty trwa około pół godziny, jest bezbolesne i całkowicie komfortowe. Proste procedury mogą pomóc w wykryciu nawet drobnych, rozwijających się wad widzenia. Pamiętaj więc o regularnych wizytach u okulisty; Twoje oczy będą Ci wdzięczne!

Udostępnij

O autorze

Kamil Bałyga jest certyfikowanym dietetykiem i specjalistą ds. żywienia z ponad dekadą doświadczenia w pracy z pacjentami i klientami. Ukończył studia na renomowanym uniwersytecie, zdobywając tytuł magistra dietetyki. Jego pasja do zdrowego odżywiania narodziła się już w młodości, a z biegiem lat przerodziła się w pełnoetatową karierę.

Jan specjalizuje się w tworzeniu spersonalizowanych planów dietetycznych, które pomagają ludziom osiągać ich cele zdrowotne, czy to utrata wagi, poprawa energii, czy leczenie chorób dietozależnych. Regularnie publikuje artykuły naukowe oraz bierze udział w konferencjach i warsztatach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W wolnym czasie Kamil prowadzi bloga oraz kanały na mediach społecznościowych, gdzie dzieli się przepisami, poradami i inspiracjami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Jego misją jest edukacja i motywacja jak największej liczby osób do podejmowania świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych.